TIPY AKO UŠETRIŤ NA SVADOBNOM ROZPOČTE

Vydávam sa

Vaša vysnívaná svadba by mala byť podľa vašich predstáv – a to bez kompromisov! No nie je to lacný špás a keď si začnete vytvárať rozpočet, možno zistíte že sa vyšplhal na trochu vyššiu sumu s akou ste pôvodne rátali. No nebojte sa, existujú spôsoby, s ktorými môžete šikovne ušetriť a pritom neznižovať zo svojich nárokov. Tu sú naše tipy 😉

Menšia svadba, menší rozpočet

Matematika nepustí – čím menšia svadba, tým menšie náklady. To ale neznamená, že by ste mali nasilu škrtať ľudí a obmedzovať počet hostí, no veľké svadby, na ktoré sa pozývali bratranci a sesternice z druhého kolena už dávno nie sú v móde. Naopak, prevláda trend menšej svadby, kedy pozvete ľudí, ktorých tam skutočne chcete mať .

Elegantným riešením je tiež pozvať ďalších priateľov a známych ako návštevu. Väčšina svadobných priestorov má na tento účel vyhradený napríklad vedľajší salónik, kde môžete svojich hostí pohostiť  a usadiť a taktiež sa môžu pripojiť k svadobnej zábave a užiť si s vami vašu svadbu.

Na mieste a dátume záleží

Najviac zaplatíte za prenájom priestorov počas hlavnej svadobnej sezóny. Ak ale naozaj túžite po svadbe na tom luxusnom zámku, skúste zvážiť termín mimo sezóny, kedy sú ceny nižšie. Taktiež môžete naplánovať svadbu na iný deň v týždni, nie len na sobotu – dnes to už nie je nič nezvyčajné.

Ušetriť môžete aj na sobášnej sieni. Veď aj tak ste tam len chvíľu. Namiesto drahých sobášnych priestorov môžete využiť priestory, ktoré ponúka vaše mesto. Snažte sa tiež zladiť miesto sobášu s miestom svadobnej hostiny. Ušetríte tak náklady na prepravu ako aj prípadné ubytovanie vašich svadobných hostí.

Zdroj: scottishweddingdirectory.co.uk

Svadobné menu

Svadobné pohostenie je ďalšia dôležitá položka, na ktorej sa dá čo- to nenápadne ušetriť. Všetko je len na dohode a ochote prenajímateľa. Napríklad sa môžete dohodnúť na podávaní večere v ¾ porciách, čo zníži náklady na prípravu jedla, no stále budú porcie dostatočne veľké.

Ďalšou veľkou položkou je alkohol, resp. zabezpečenie nápojov. Pokiaľ je to možné, skúste sa dohodnúť na zabezpečení alko a nealko nápojov vo vlastnej réžií. Vo väčšine priestorov vám vyhovejú ak nie úplne, tak aspoň sčasti.

Častým riešením je tiež neponúkať hosťom otvorený bar, ale len niekoľko druhov alkoholických nápojov, z ktorých si pravdepodobne každý dokáže niečo vybrať.

Svadobná výzdoba

Viac ako na rozpočte záleží na vašej predstavivosti a kreativite. Nádherná a originálna výzdoba sa dá vykúzliť aj za málo peňazí. Veľmi efektné a pôsobivé sú balóny, najmä obrie jumbo balóny, farebné pom-pomy a veľa sviečok, ktoré dokážu zaručene vytvoriť čarovnú a romantickú atmosféru.

Pri kvetinovej výzdobe siahnite po aktuálnych sezónnych kvetoch, ktoré sú v tomto období cenovo najvýhodnejšie.  Namiesto obrovských kytíc môžete tiež vytvoriť menšie kvetinové dekorácie alebo použiť viac zelene.

Rozhodujúce je tiež usporiadanie stolov. Viac samostatných stolov si vyžaduje aj viac zdobenia ako stoly usporiadané do väčších blokov.

A na záver, ak máte šikovné ruky, prečítajte si naše články TIPY NA VLASTNORUČNE ROBENÉ SVADOBNÉ DEKORÁCIE – RUSTIKÁLNY ŠTÝL a  ROMANTICKÉ SVADOBNÉ DEKORÁCIE PRE ŠIKOVNÉ RUKY, kde nájdete inšpiráciu na krásne DIY svadobné dekorácie, ktoré hravo zvládnete.

Zdroj: whitelilacinc.com, etsy.com, weddingsparrow.com

Z každého rožku trošku

Ušetriť môžete aj na rôznych detailoch, ktoré vašej svadbe vôbec neuberú na štýle. Napríklad stačí zvoliť jednoduchšie jednostranne potlačené pozvánky a tlačoviny, namiesto obojstranných. Na svadobné stoly môžete umiestniť jedno svadobné menu namiesto toho, aby ste ho tlačili pre každého hosťa. Ak ho napríklad pekne naaranžujete do štýlového fotorámika, môže byť z neho zároveň aj pekná dekorácia. Alebo porozmýšľajte o kombinovaných výslužkách pre páriky  namiesto toho, aby ste dávali výslužku každému zvlášť. Stačí trochu kreativity a môžete mať svadbu podľa svojich predstáv a tiež za rozumnú cenu 😉

 

Späť na zoznam článkov