SVADOBNÝ DRESS CODE PRE HOSTÍ: POZNÁTE JEHO PRAVIDLÁ?

Vydávam sa

Možno ste sa nad tým nikdy špeciálne nezamýšľali. Dostali ste pozvánku na svadbu, vybrali ste si pekné šaty a oblek a nahodili ste sa. No svadobný dress code pre hostí má svoje pravidlá, ktoré by ste mali ovládať, aby ste sa vyhli trapasu. Okrem toho podlieha aj určitým trendom, ktoré so sebou prinášajú obľúbené štýlové svadby. Čo si teda obliecť?

Čo je to Dress Code

Pojem dress code predstavuje štýl obliekania predpísaný a vhodný na určitú udalosť. Môže ísť napríklad o dress code na formálne príležitosti a slávnostné udalosti (formal), bežné nosenie (casual) či napríklad pre obchodné a podnikateľské prostredie (business).  Dress code môže byť určený aj pre tematické párty alebo večierky, napríklad Black & White, Retro party a pod.

Klasický dress code na svadbu

U nás sa svadba považuje za slávnostnú udalosť, na ktorú je vhodný formálny a elegantný štýl obliekania. Aj ten však má viacero stupňov:

  • White tie– Ide o najvyšší stupeň, vysoko elegantný. Využíva sa najmä na veľkých významných udalostiach, akými je napríklad ples v opere, slávnostné odovzdávanie cien a pod. Pre pánov je predpísaný frak, biela vesta s bielou košeľou, biely motýlik a čierne lakované topánky s čiernymi ponožkami. Dámy by si mali obliecť dlhú spoločenskú róbu, topánky s uzavretou špičkou a k tomu malú kabelku do ruky.
  • Black tie – Smoking, biela košeľa s čiernym motýlikom, lakované topánky s čiernymi ponožkami pre pánov a dlhé alebo krátke spoločenské šaty pre dámy.
  • Semi formal – Najčastejšie využívaný na slovenských svadbách. Páni môžu zvoliť obleky rôznych farieb s kravatou alebo motýlikom, ženy spoločenské alebo koktailové šaty s kabelkami do ruky a vhodnými šperkmi.

Čo je absolútne tabu?

Asi netreba prízvukovať, že na svadbe má byť stredobodom pozornosti nevesta a ženích. Rozhodne sa ich nesnažte zatieniť! Či už bude svadba vo viac či menej formálnom duchu, dodržte aj tieto nepísané zásady:

Tabu pre ženy: biela farba šiat, čierna farba – prináša smolu, minisukne, vyzývavé výstrihy, výrazné extravagantné vzory

Tabu pre mužov: biele a svetlé obleky (taký by mohol mať ženích), džínsy, tričká, biele a vzorované ponožky

Trendy dress code alebo špeciálne požiadavky

Zdroj: showmeyourmumu.com, theweddingring.org, weddingchicks.com

Okrem elegantnej klasiky sa môžete stretnúť aj so špeciálnymi požiadavkami na svadobný dress code. Napríklad v zahraničí je populárnym trendom vybrať šaty pre družičky v rovnakej farbe. K tomu sú samozrejme zladení aj družbovia. Ak má nevesta takúto požiadavku, rozhodne ju treba rešpektovať. Nemusí ísť vždy o rovnaký strih šiat pre každú družičku, ale napríklad len o jednotnú farbu a rôzne šaty, podľa výberu samotných družičiek.

Ďalšou možnosťou je predpísaný dress code pre všetkých svadobných hostí. Často sa s touto požiadavkou stretnete najmä pri tematicky ladených svadbách, napríklad svadba v štýle vintage, rustic či boho. Nemusíte si kvôli tomu zháňať úplne nový outfit, často postačí zapracovať len malý detail alebo doplnok, ktorý vášmu výzoru dodá ten správny štýl a všetci budú spokojní.

 

Späť na zoznam článkov