SVADOBNÉ VYBAVOVAČKY ALEBO NAČO NEZABUDNÚŤ A AKO POSTUPOVAŤ?

Vydávam sa

Plánujete svadbu a tešíte sa na svoj veľký deň. Skúšate svadobné šaty, vyberáte výzdobu, menu…táto fáza príprav má svoje čaro. No pripraviť sa treba aj na menej romantické veci, a to na vybavovačky po svadbe. Nie je to samozrejme nič hrozné, ale mali by ste vopred vedieť, čo všetko bude treba obehať. Najmä keď úrady majú určený počet dní, do ktorých musíte zmeny nahlásiť. Ale poďme pekne po poriadku a prejdime si všetky formality, ktoré vás okolo svadby čakajú.

Pred svadbou

Aby ste sa mohli  v prvom rade zosobášiť,  budete musieť zájsť na príslušný matričný úrad a vyplniť Žiadosť o uzavretie manželstva. Zoberte si so sebou rodné listy a občianske preukazy. Pokiaľ chcete mať cirkevný sobáš, navštívte farský úrad  a so sebou prineste aj vyplnenú Žiadosť o uzavretie manželstva z matriky a krstné listy. Následne kňaz alebo zapisovateľ vyplní Zápisnicu ústne predloženej žiadosti o prijatie sviatosti manželstva. O ďalšom postupe, potrebných sviatostiach a predmanželskej príprave vás už poinformuje kňaz.

Po svadbe

Po svadbe si musíte ísť osobne vyzdvihnúť sobášny list na matriku. V prípade cirkevného sobáša rátajte s tým, že ho tam budú mať 4 dni po obrade. Z originálneho sobášneho listu si hneď vytvorte niekoľko kópií a svoj originál si dobre uschovajte. Pri vybavovaní na úradoch vždy prikladajte len kópie.

Občiansky preukaz

Po uzavretí manželstva zájdite do 15 dní na Okresné Riaditeľstvo Policajného Zboru (OR PZ) v mieste vášho trvalého bydliska, kde požiadajte o vydanie nového občianskeho preukazu.  Zoberte si so sebou starý občiansky preukaz, sobášny list a List vlastníctva k nehnuteľnosti v prípade, že zároveň meníte aj trvalý pobyt. Na druhej strane nezabudnite nahlásiť zmenu mena bytovému družstvu, pokiaľ ste vlastníkom bytu.

Vodičský a technický preukaz

Zájdite na dopravný inšpektorát a požiadajte o vydanie nového vodičského preukazu. Máte na to 7 dní. Ak ste majiteľkou auta, nezabudnite ani na zmenu údajov v technickom preukaze, údaje sa totiž musia zhodovať. A v neposlednom rade nahláste zmenu poisťovni, v ktorej máte uzavreté povinné zmluvné poistenie (PZP).

Zdroj obrázku: brides.com

Zdravotná a sociálna poisťovňa

Zmenu osobných údajov musíte zdravotnej poisťovni nahlásiť najneskôr do 8 dní. V prípade, že ste zamestnaná sa o nahlásenie zmeny údajov sociálnej poisťovni postará váš zamestnávateľ.

Keď už máte vybavené všetky základné doklady, nezabudnite  postupne nahlásiť zmenu údajov ďalším inštitúciám (banka, kataster, hypotéka, poisťovne) a dodávateľom (plyn, elektrika, nájom, internet,  mobilný operátor). Prejdite si všetky platné a trvajúce zmluvy a vaše nové údaje aktualizujte. Pozor si dajte hlavne na uzavreté poistky, ak zabudnete môže to byť dôvodom, že vám poisťovňa v prípade poistnej udalosti nič nevyplatí. Ďalšie preukazy či vernostné karty si doriešte podľa uváženia a dôležitosti.

 

Späť na zoznam článkov