SVADBA V LETE: NA ČO PRI PLÁNOVANÍ NEZABUDNÚŤ?

Vydávam sa

Vrchol svadobnej sezóny? Jednoznačne leto. A niet sa čomu čudovať, sobáš na čerstvom vzduchu pod hrejivým slnkom vie byť magickým zážitkom. Z pohľadu svadobných veselíc je navyše organizačne najmenej náročným obdobím, ale, ako to už býva, všetko má svoje nástrahy. Poradíme vám, na čo pri organizácii svojho dňa D myslieť, aby vás leto neprichytilo nepripravených.

Dátum, ktorý nezaskočí
Leto je obdobie nielen svadieb, ale aj výletov, festivalov a dovoleniek, neraz plánovaných už mesiace dopredu. Preto plánujte s predstihom tiež, aby sa vám nestalo, že vaši najmilší budú mať na vami vybraný dátum predplatený zájazd k moru. Ak to okolnosti dovolia, v svadobný deň sa so začiatkom obradu neponáhľajte. Mnohé slovenské svadby začínajú už pred obedom, v lete však nie je rozumné konkurovať slnku v jeho najväčšom rozpuku. Ak môžete, posuňte obrad na poobedie alebo podvečer. Budete oddýchnutejší, spokojnejší, a, priznajme si, aj menej spotení.

Látka, ktorá dýcha
V lete na látke záleží viac ako v zime. Siahnite po vzdušných alebo chladivých materiáloch, ako sú hodváb, ľan či mušelín. Ak sa túžite vydávať vo veľkej „tortovej” róbe, pripravte si jednoduchšie šaty na prezlečenie skôr než po polnoci. Nezabudnite ani na topánky – ak plánujete záhradnú párty, mäkká zem vám dlhé tenké podpätky raz-dva pohltí. Ženíchovi môžete odľahčiť aj farbami. Kde je napísané, že jeho oblek musí byť tmavočierny?

Make up, ktorý netečie
Ak neplánujete podporiť trend neviest na prírodno a odmietnuť akékoľvek kozmetické skrášľovadlá, dobrá vizážistka je vaše eso v rukáve. Vysoké teploty, vlhkosť vzduchu či letný dážď – čokoľvek sa môže stať a spiknúť sa voči vášmu dokonalému výzoru. Umne nanesený make-up vám vydrží, a hoci prepúdrovať alebo naniesť novú vrstvu rúžu z času na čas musíte, šikovná vizážistka vám spraví pevný základ, ktorý pretrvá a lichotí aj po polnoci. Na číslo na teplomere nezabúdajte ani pri plánovaní účesu. Žiadne ročné obdobie nepraje vlasom nahor tak veľmi ako horúce letné dni.

Detaily, ktoré rozhodujú
Zabezpečte svadobčanom vkusné vejáre. Z papiera či dreva, slúžiť môžu aj ako menovky na stoloch alebo originálne memento zo svadby. Vy aj hostia ich oceníte nielen počas horúčav, ale aj v prestávkach medzi tanečnými kolami. Do areálu môžete rozmiestniť aj rozprašovače s vodou, pokojne aj v tej najmenšej a prenosnej forme, deti sa s nimi určite radi vybláznia.Samozrejmosťou sú zásoby tekutín. Nebojte sa byť kreatívny, využiť letnú sezónu a pripraviť domáce limonády či chladené ovocné šťavy. Smäd uhasia spoľahlivejšie než známe sladené malinovky a zároveň vám umožnia povýšiť nápoje na súčasť výzdoby. Stačí vymeniť plastové fľaše za sklenené karafy plné mäty a ovocia, s ľadom aj bez.Zmrzlina ako dezert osvieži a poteší nielen najmenších. Keď navyše zabezpečíte zmrzlinársku stanicu s obsluhou, ktorú občas na poste čestného zmrzlinára vystrieda nevesta, ženích či svadobná mama, bude z toho malý bonusový zážitok, ktorý si vaši hostia zapamätajú. Môžete tiež pripraviť nanuky do prenosných chladničiek, alebo objednať „dospelé” ovocné šaláty, keď kúsky chladeného ovocia napustíte alkoholom. Starostlivým detailom by mohli byť opaľovacie krémy a repelenty dostupné v spoločných priestoroch alebo na toaletách.

Jedlo, ktoré nezaťaží
Asi na každej slovenskej svadbe nájdete strýka či starú mamu, ktorí budú sklamaní, keď nedostanú k obedu bravčový rezeň a pred polnocou segedín. Vysoké teploty si však pýtajú ľahšie jedlá, a žalúdky väčšiny vašich hostí ocenia, keď nebudú zaťažené príliš. Vymeňte bravčové a hovädzie za kuracie alebo ryby, skombinujte s ľahkými prílohami a chutnými šalátmi. Letné svadby sú najideálnejšie na švédske stoly a experimenty s menu. Ak je vaším najobľúbenejším jedlom hummus, máte jedinečnú príležitosť s ním zoznámiť aj vašich hostí, a to práve cez pestré švédske stoly. Nezabúdajte však na rozumné skladovanie – v lete sa darí aj baktériám, torty sa topia, jedlo kazí, muchy útočia.

Lokalita, ktorá odolá
V krásnom počasí interiér ľudí neláka. Ale predsa treba počítať so scenárom, v ktorom teploty ani dažďové mraky nerešpektujú priania nevesty. Ideálne je zabezpečiť priestor, ktorý kombinuje priestranný exteriér s interiérom, do ktorého sa v prípade najdlhších búrok pohodlne schováte, a predsa v ňom nevydýchate vzduch. Vonku nezabúdajte na dostatok tieňa, či už prírodného vďaka stromom, alebo toho na objednávku cez slnečníky. K nadštandardu patria prenosné klimatizácie či veľké rozprašovače vody. Všimnite si záhradný nábytok – ak je z kovu, spozornite. V horúčavách bude bez vankúšikov či podsedákov dlhú chvíľu nepoužiteľný.

Kvety, ktoré vydržia
Intenzívne letá nedávajú zabrať iba ľuďom. Pri výbere kytice a živej výzdoby myslite na to, že čerstvé kvety vo vlasoch vám pravdepodobne rýchlo zvädnú a bez dostatku vody a tieňa ich budú nasledovať aj všetky ostatné. Zvoľte si sezónne kvety (ruže, slnečnice, orchidey), prípadne siahnite po výzdobe z kvetov sušených. Alebo buďte trendy a do kytice zakomponujte aj odolné sukulenty. Ak však počas veselice nemáte kde kvety bezpečne skladovať, zamietnite ich ako dar úplne, alebo hostí poproste, nech vám miesto kytíc darujú kvety v kvetináčoch.

Pohoda, ktorú nič neprekoná
Možno neustrážite všetko, zákusky sa roztečú nehanebne skoro a kvety vo vlasoch vám zvädnú ešte pred obradom, ale ak si tým nenecháte pokaziť náladu vy, vašim hosťom to tiež vadiť nebude. Verte nám, zopár organizačných výkyvov ešte žiadnu krásnu svadbu nepotopilo. Svoj deň si najmä užite – bez stresov. Držíme palce!

Späť na zoznam článkov

Zdroj: unsplash.com