SVADBA PODĽA TRADÍCIÍ – NAJKRAJŠIE SLOVENSKÉ SVADOBNÉ ZVYKY

Vydávam sa

Tradičné svadobné zvyky dodajú svadbe tú správnu slávnostnú atmosféru a akési nostalgické čaro. Pri zostavovaní svadobného programu sa rozhodne oplatí zaradiť aspoň niektoré z nich. Zostavili sme pre vás prehľad tých najkrajších svadobných zvykov na našom území.  

Odobierka nevesty

Odobierka nevesty prebieha pred obradom u nevesty doma, väčšinou len v rodinnom kruhu. Súčasťou odobierky je poďakovanie rodičom za ich starostlivosť a lásku. Je to veľmi dojímavý  a krásny moment, pri ktorom je do plaču všetkým zúčastneným.  V niektorých krajoch zvyknú odobierku oživiť tým, že ženíchovi núkajú iné zahalené nevesty, no on si musí vybrať tú, po ktorú prišiel.

Rozbíjanie taniera

Pred vstupom do svadobnej sály víta mladomanželov personál reštaurácie s nachystaným tanierom a metlou. Tanier sa rozbije o zem a úlohou mladomanželov je spolu pozametať rozletené črepiny. Svadobní hostia im to samozrejme sťažujú a črepiny pred nimi odkopávajú. Zvykom je tiež odložiť si kúsok črepu na pamiatku pre šťastie.

Prenášanie nevesty cez prah

Tento zvyk symbolizuje začiatok nového spoločného života. Pôvodným významom bolo oklamať zlých duchov, ktorí striehnu pod prahom a myslia si, že cez prah prešla len jedna osoba. Tak ako v deň svadby, bude ženích svoju ženu chrániť po celý život.

Jedenie polievky z jedného taniera

Vzájomné kŕmenie novomanželov symbolizuje  ich budúcu spoluprácu a pomoc jeden druhému. Aj táto situácia sa dá oživiť vtipom, keď mladomanželia dostanú deravé lyžice a aby sa mohli najesť, musia najprv „posoliť“ polievku bozkom, k čomu ich hlasným pokrikovaním povzbudzujú aj svadobní hostia. Novomanželia pri tom majú na krku uviazané aj tradičné svadobné podbradníky.

Tanec mladomanželov

Prvý tanec šťastných mladomanželov otvára svadobnú zábavu. V posledných rokoch sa stretávame aj s tým, že si mladomanželia vopred tanec nacvičia. Veľakrát ide pri tom o vtipné vystúpenie, kedy odrazu pomalú romantickú hudbu vystrieda niečo rýchlejšie a mladomanželia to na parkete roztočia. Ak chcete byť originálne a vašim hosťom vyraziť dych, na internete nájdete kopu videí prvého tanca, ktorými sa môžete inšpirovať.

Čepčenie

Vienok sňať alebo hlávku stať? Čepčenie symbolizuje premenu slobodného dievčaťa na vydatú ženu. Prebieha o polnoci a po ňom sa nevesta prezlieka zo svadobných do popolnočných šiat. Hostia pri tom vytvoria kruh a tancujú okolo nevesty. Hlavný družba alebo starejší sa potom nevesty pýta, či nechá vienok sňať alebo radšej hlávku sťať. Nevesta najprv odmieta, ale nakoniec sa nechá presvedčiť.

Zdroj obrázku: easyweddings.com.au

Sťahovanie podväzku a hádzanie kytice

Hádzanie kytice je jednou z najrozšírenejších tradícií obľúbených nielen u nás. Všetky slobodné ženy na svadbe sa postavia za nevestu, ktorá za seba hodí svadobnú kyticu. Tá, ktorá kyticu chytí sa vydá najbližšie. Podobný zvyk prebieha aj so slobodnými mužmi. Najprv však musí ženích stiahnuť neveste z nohy podväzok, pričom musí mať ruky za chrbtom. Podväzok potom hodí medzi slobodných chlapov, a ten ktorý ho chytí sa najbližšie ožení.

Tanec s nevestou

Svadobní hostia vytvoria okolo nevesty kolo a postupne s ňou každý chvíľu tancuje. Kto si ale chce s nevestou zatancovať, musí do pripraveného hrnca hodiť peniaze. Ako posledný pribehne ženích, zoberie hrniec aj s nevestou a utečie s ňou preč.

Únos nevesty

Ženíchovi kamaráti unesú nevestu do najbližšieho baru, kde s ňou pijú a tancujú, kým po ňu ženích nepríde. Ženích musí nevestu nájsť a „kúpiť“ si ju späť tým, že vyplatí prepitý účet.

Svadobný milionár

Táto hra sa zaraďuje do programu na pobavenie hostí a vyskúšanie zohranosti novomanželov. Ženích a nevesta sa posadia chrbtom k sebe a vymenia si jednu topánku. Potom dostávajú otázky na telo ohľadom ich budúceho života, napríklad kto bude držať domácu kasu, kto bude variť, kto prebaľovať deti…Každý z manželov zdvihne príslušnú topánku a hostia sa zabávajú na tom, ako sa zhodnú či nezhodnú.

 

Späť na zoznam článkov