SVADBA POD HOLÝM NEBOM

Vydávam sa

Mať svadbu pod holým nebom, pri západe slnka a počúvať pri tom cvrlikanie cvrčkov a štebot vtákov. Tancovať pod nočnou oblohou plnou žiariacich hviezd. Bosí. S jednoduchými svetielkami na okolitých stromoch. To je romantika!
Svadba pod holým nebom má jednoducho atmosféru, ktorú neponúkne žiadny hotel alebo
kultúrny dom. Tá sloboda, nohy v tráve, romantická výzdoba a pohodová atmosféra. A tá praktickosť, keď obrad i hostina sú na jednom mieste. Ak sa všetko podarí tak ako má, vznikne z tohto dňa naozaj nezabudnuteľný zážitok pre všetkých. A príjemným bonusom budú tie nádherné, slnkom zaliate fotografie.
Aby sme si to ale iba neidealizovali. Pri plánovaní svadby vonku treba zvážiť trošku viac rizikových faktorov. Predsa len do hry vstupuje viac premenných, na ktoré sa musíme pripraviť. Tak poďme na to.

Počasie
Počasie sa u nás môže zmeniť naozaj z hodiny na hodinu. Svadbu vonku by ste si mali plánovať v letných mesiacoch (máj – september), kedy je väčšia šanca na pekný, slnečný a teplý deň. Myslite ale na to, že hoci je deň pekný, noc môže byť pekelne studená. A keď hostia začnú drkotať zubami, je po celej svadobnej nálade. Pri plánovaní preto stavte na teplé obdobie, ale pripravte si aj plán B. Čo budete robiť, ak počasie nevyjde? Bude pršať, fúkať silný vietor, príde rapídne ochladenie alebo búrka? Jedným z riešení je prístrešok/ stan. Profesionálny, pevný stan, ktorý viete v prípade potreby uzavrieť alebo vykúriť (nie, hosťom naozaj na zahriatie nebude stačiť alkohol). Druhou alternatívou je organizovať svadbu
v zariadení s peknou záhradou/parkom a zároveň i pekným interiérom, do ktorého sa budete
môcť schovať a všetko presunúť. Napríklad menší penzión. Prístrešok alebo vnútorné priestory využijete i v prípade, že bude počasie presne naopak. Zvládnuť celý deň na pečúcom slnku v oblekoch a šatách veru tiež nie je žiadna výhra.

Praktické veci – elektrina a hygiena
Máte vybraté TO magické miesto, je na čase vyriešiť praktické veci. V prvom rade je to elektrina. Asi nikto dnes nechce svadbu pri sviečkach a jednej gitare. Je teda podstatné vymyslieť, ako bude všetko svietiť a hrať. Najpraktickejšie opäť je, ak je TO vaše miesto blízko penziónu/reštaurácie a prísun energie viete mať odtiaľ. Ak ste sa však zamilovali do lúky uprostred ničoho, budete musieť zabezpečiť dostatok agregátov (a samozrejme aj povolenie na takúto udalosť).
To isté platí aj pre hygienu. Ak máte blízko budovu (reštauráciu/penzión), môžete tento odstavec preskočiť. Ak vám ale učarovala stará stodola alebo osamotená lúka, nezabudnite na toalety a dostatok vody pre hostí.

Ozvučenie obradu
Romantický obrad vonku je síce krásny, ale bez mikrofónov ho budú počuť prvé tri rady hostí. Dohodnite sa preto s DJ-om, že súčasťou balíčka bude i korektné ozvučenie celého obradu. Premyslite si, koľko mikrofónov budete potrebovať a dohodnite s ním celý program obradu (vrátane poradia piesní, ktoré vám má počas neho pustiť).

Slnko
Výhodou je, že slovenské svadby začínajú obradom o tretej/štvrtej popoludní. Vtedy je už to najostrejšie slniečko preč i ovzdušie je o kúsok príjemnejšie. Ak sa ale vašu svadbu rozhodnete poňať naozaj netradične a začať na obed, pripravte pre hostí dostatok slnečníkov alebo sedenie pod stromami, ktoré zabezpečujú príjemný tieň. Priame horúce slnko je únavné a tie fotky hostí, ktorí žmúria oči pred slniečkom tiež nebudú najlepšie.

Jedlo
Vaša svadba sa bude konať v teple. Prispôsobte tomu i jedálniček. Úplným základom je dostatok tekutín. Skvelým nápadom je napríklad čapované pivo a kofola, ktoré v teple naozaj osviežia. Namiesto cukrových koláčov si môžete objednať zmrzlinovač a podávať čerstvú zmrzlinu. Dobré je myslieť aj na uchovanie jedla (chladenie), prípadne logistiku teplých jedál. Osvedčilo sa podávať jednohubky alebo rôzne slané snacky, ktoré miznú relatívne rýchlo, a tak ich stačí iba pravidelne dopĺňať.

Lokalita a obuv hostí
Okrem príprav, ktoré musíte zvládnuť vy, nezabudnite informovať hostí. Povedzte im o mieste, kde sa bude vaša svadba konať. Aby si vedeli zaobstarať vhodnú obuv a mysleli na teplejšie oblečenie na večer, prípadne na pokrývku hlavy pred poobedňajším slniečkom. Tanec v tráve je síce mega romantický, ale predstavte si tú spúšť, keď sa doň pozapichávajú všetky opätky. Pridajte k tomu večernú rosu alebo dážď (na čo spoločenské topánky naozaj nie sú stavané) a nepríjemný pocit je na svete. Šikovným tipom je vytvorenie spevnenej plochy a lá tanečného parketu.

Hmyz
Myslíte na to, že vašu svadbu nenavštívia iba hostia, ale aj menší (nepozvaní) návštevníci. Hmyz. Muchy, komáre alebo včely. S príchodom podvečera sa ich počet stupňuje – najmä, ak je vaša svadba blízko vodnej plochy. Nechcete, aby si vaši hostia odniesli okrem výslužky plnej koláčov aj desiatky štípancov. A ani chlebíčky, na ktorých sedia muchy, nie sú práve mňam. Pomôžu lampy chytajúce hmyz alebo kvalitné repelenty (voľne dostupné aj pre hostí).

Vlastné originálne detaily
Každá svadba je najmä o ženíchovi a neveste. Zamyslite sa, čo máte obaja radi a dolaďte to. Môžu to byť napríklad relax zóny pre kamarátov – s obrovskými vankúšmi a vodnou fajkou. Môže to byť fotobúdka s rekvizitami. Môžu to byť rôzne súťaže. Alebo len také starostlivé detaily ako repelent, opaľovací krém a deodorant na toalete. Alebo voľne dostupné deky, keď sa vonku ochladí. Či veselý detský kútik. Fantázii sa medze naozaj nekladú.

Svadba pod holým nebom je symbolom slobody a pohody. Nebojte sa preto popustiť uzdu fantázii a vykročiť zo zvykov. Pridajte si do tohto výnimočného dňa niečo originálne, a predsa tak typické pre vás. Vždy ale myslite na to, že príroda môže mať navrch. Keď budete pripravení, budete si môcť užiť naozaj výnimočný a jedinečný deň.