PODVÄZOK PRE NEVESTU: TRADÍCIA, KTORÁ PRINÁŠA ŠŤASTIE

Vydávam sa

Svadobný podväzok je už po stáročia tradičnou súčasťou nevestinho odevu. No nejde len o doplnok na ozdobu nevestinej nôžky. Viete, čo predstavuje a aké zvyky sa k nemu viažu? Čítajte ďalej.

Pôvodne sa podväzky používali čisto z praktických dôvodov a ich prevedenie bolo úplne jednoduché. Slúžili na prichytenie pančúch alebo ponožiek a zvykli sa uväzovať  tesne pod kolenom. Dámy ich tiež používali na schovávanie drobných cenností, ktoré mali v malých batôžkoch bezpečne prichytené o podväzok ukrytý pod šatami.

Podväzkové pásy sa dodnes používajú ako súčasť spodnej bielizne a slúžia na rafinované prichytenie pančúch. Podväzok pre nevestu je však kategória sama o sebe. Jeho prevedenie je veľmi nežné, romantické a pekne zdobené. Často je vyrobený zo saténu či jemnej čipky, ozdobený kvietkami, perlami, kamienkami či stuhami s malými mašličkami. Nevesta si ho dáva na stehno ľavej nohy.

Podväzok ako symbol šťastia

Ako sa hovorí, každá nevesta by mala mať na svadbe niečo staré, niečo nové, niečo požičané a niečo modré. Každá z týchto vecí má totiž svoj význam. Niečo staré predstavuje obdobie nevestinho doterajšieho života a všetkého v ňom, s čím sa nevesta vydajom lúči. Niečo nové naopak reprezentuje budúcnosť a začiatok nového života, do ktorého nevesta po svadbe vstupuje. Požičaná vec má neveste pripomínať priateľstvo, ktoré je také vzácne. No a niečo modré má symbolizovať ochranu a šťastnú budúcnosť pre novomanželský pár. A práve svadobný podväzok je často tou vecou, ktorá reprezentuje niečo modré. Je schovaný pod šatami, takže ho nevidno a modrá farba nenarúša celkový outfit nevesty. Prípadne si nevesta môže zvoliť biely podväzok s jemným modrým detailom. U nás až tak nie je zvykom dediť podväzok z generácie na generáciu, no v zahraničí ide o obľúbenú tradíciu. V takom prípade môže svadobný podväzok symbolizovať zároveň niečo staré.

Zdroj: theoverwhelmedbride.com

Hádzanie podväzku na svadbe

Kedysi sa verilo, že svadobný podväzok neslúži len na ochranu a šťastie pre novomanželský pár, ale prinesie šťastie aj tomu, kto ho získa. Tak vznikla tradícia sťahovania podväzku z nevestinej nôžky a jeho hodenie medzi svadobčanov. Túto tradíciu môžeme často vidieť na našich slovenských svadbách.

Nevesta za seba hádže svadobnú kyticu, ktorú chytajú všetky slobodné dievčatá. Tá, ktorá ju chytí by sa mala do roka a do dňa vydať. A čo hádže ženích svojim družbom? No predsa nevestin podväzok. Najprv ho však musí získať a to nie je úplne ľahká úloha. Často to totiž musí urobiť s rukami za chrbtom len pomocou zubov. Niektorým ľuďom pripadá táto tradícia vyzývavá a nevhodná na takýto deň, iných svadobčanov zas pobaví ako sa ženích snaží dostať podväzok spopod nevestinej sukne. V každom prípade je len na vás, či sťahovanie a hádzanie svadobného podväzku do programu zaradíte alebo nie.

Chlapec, ktorý chytí nevestin podväzok by ho mal potom navliecť no nohu dievčine, ktorá chytila svadobnú kyticu a mali by si spolu zatancovať jeden tanec. A ktovie? Najbližšia svadba možno budepráve tá ich

Zdroj: theoverwhelmedbride.com, etsy.com, i.pinimg.com

 Ako si vybrať svadobný podväzok?

Je len na vás, či chcete zachovať tradíciu alebo vám na týchto veciach až tak nezáleží. Aj keby ste však svadobný podväzok nechceli odhaliť a hádzať medzi hostí, stále môže byť vaším nežným svadobným doplnkom ukrytým na nôžke pod šatami. Prípadne ho môžete brať ako súčasť romantickej svadobnej bielizne a odhaliť ho len ženíchovi počas svadobnej noci  ;-)Tradične si môžete vybrať bledomodrý alebo biely podväzok, no ak chcete byť originálne, siahnuť môžete po akejkoľvek farbe a prevedení. Prezrite si aj ponuku svadobných podväzkov v našom eshope.

 

Späť na zoznam článkov