POD ŠATAMI ALEBO AKO NA SVADOBNÚ SPODNIČKU

Vydávam sa

Ak už máte za sebou najdôležitejšie rozhodnutie a svadobné šaty čakajú v skrini na Váš veľký deň, je načase si položiť otázku, akú spodničku k nim zvoliť. Aby ste neboli pri jej výbere úplne stratená, ponúkame rady ako si vybrať tú správnu tak, aby Vaše šaty vyzeraly ako z katalógu.

Ako si vybrať správnu spodničku pod svadobné šaty

Správne vybraná spodnička totiž dokáže svadobným šatám dodať elegantný a plný vzhľad a aj jednoduché šaty s ňou budú vyzerať noblesne a vznešene. Spodnička pomáha k vytvoreniu požadovného tvaru šiat a vytvára dojem štíhlejšieho pásu. Platí, že: iná spodnička sa rovná iný tvar a vzhľad šiat.

Najčastejšie dostupné spodničky sú prirodzene tvarované alebo spodničky s kruhmi. Tieto sa najčastejšie používajú pod saténové šaty princesového alebo bálového strihu, šaty s katedrálnou alebo kráľovskou vlečkou alebo šaty s volánmi – šaty v tvare morskej panny. Tento druh spodničiek má väčšinou 2 až 3 kruhy.
Pre vytvorenie prirodzeného vzhľadu šiat si obyčajne volíme tylové spodničky.
Počet kruhov závisí od dĺžky sukne ako aj siluety šiat.

Čo teda treba zvážiť pri výbere spodničky? Ponúkame sprievodcu v 3 jednoduchých krokoch:

1. Druh spodničky k svadobným šatám
Pokiaľ Vaše šaty už majú všitú krinolínu (viaceré vrstvy textilu – zväčša tylu), možno budete potrebovať podporu – kruh, len v spodnej časti. Pokiaľ sú šaty bez krinolíny, potom budete potrebovať spodničku s viacerými vrstvami, aby šaty vyzerali tak ako naozaj majú.

2. Odmerajte si svoje šaty a zdvojnásobte túto mieru
Krajčírskym metrom si odmerajte obvod spodného lemu svojich šiat a túto prenásobte dvoma. Toto by mala byť veľkosť obvodu spodného lemu – či kruhu, Vami vybranej spodničky.

3. Porovnajte s požadovanou plnosťou
Predovšetkým je dôležité, aby svadobná spodnička nebola “plnšia” ako Vaše svadobné šaty. Toto pravidlo smiete obísť iba v prípade, ak sú Vaše svadobné šaty z naozaj ťažkého materiálu (napr. satén)

Spodnička s menším spodným obvodom zaručí, aby sa Vám šaty neplietli pod nohy a pritom stále držali svoj tvar. Nevesty ich zväčša volia pre šaty s líniou A;  šaty s krinolínou, ktoré však vyžadujú akú-takú podporu na dosiahnutie správneho vzhľadu; alebo šaty so štíhlym vzhľadom – empírové. Tieto spodničky sú tiež vhodné pre šaty družičiek.

Plnšie spodničky sa hodia k šatám, ktoré potrebujú podporu od bokov smerom k spodnému lemu. Od pása po boky je vzhľad hladký a šaty sa rozširujú smerom nadol. Tieto spodničky sú určené pre šaty so širšou líniou A a šaty so zníženým pásom.

Veľmi plné spodničky sú vhodné pre šaty, ktoré sa rozširujú od pása k spodnému lemu. Tento tvar zvýrazní dizajn a zdobenie sukne. Závisiac od množstva materiálu, tieto spodničky vyberajte pre široké šaty s líniou A alebo šaty princesového, resp. bálového strihu. Pokiaľ si vyberiete saténové šaty, je lepšie mať spodničku s kruhmi, ako bez nich, inak šaty stratia tvar. Vhodné sú spodničky plných tvarov s viacerými vrstvami tylu a 2 či 3 kruhmi. Dôvodom je to, že satén je jedným z najťažších materiálov a jedine spodnička s kruhmi ho bude držať. Pre šaty s jemnejším saténom, si vyberte spodničku s viacerými vrstvami tylu, vďaka čomu nebudú kruhy “presvitať” cez šaty.

Šaty s katedrálnou či kráľovskou vlečkou tiež potrebujú podporu a to vo forme spodničky s vlečkou. Pokiaľ ju nepoužijete, tvar šiat bude zdeformovaný samou váhou vlečky.

Šaty morskej panny priťahujú pozornosť ľudí k pásu nevesty a vytvárajú dojem štíhlej postavy. Iba v prípade ak je použitá správna spodnička možno dosiahnuť požadovaný tvar a zvýrazniť detail spodných volánov.

Zdroj obrázkov: depositphotos.com

 

Späť na zoznam článkov