ODLIŠNÉ VKUSY, JEDNA SVADBA II

Vydávam sa

Sú nevesty, ktorých ženích potrebuje vedieť len čas a miesto – všetky ostatné záležitosti svadobného dňa je pripravený prijať tak, ako ich niekto iný naplánuje, bez rečí a pripomienok. Ak k nim patríte, bez výčitiek preskočte na iný článok. Tento je totiž pokračovaním textu o tom, ako zladiť dva odlišné vkusy do jedného dňa bez toho, aby ste sa zbláznili – a aby ste sa naďalej mali radi aj napriek tomu, že jeden z vás chce na svadbe profesionálnu kapelu a druhý sa hudbou chystá poveriť bratranca s playlistom z YouTube. Pretože nech si koľkokrát vravíme, že v hre je len jeden deň a jedna oslava, ide o našu svadbu, ktorú sme si chtiac-nechtiac vysnívali a len s ťažkosťami svoje predstavy prispôsobujeme iným. A keďže nie každý sme rodený organizátor a diplomat, rozhodli sme sa prvý text rozšíriť o konkrétne tipy a triky v riešení najčastejších predsvadobných kolízií. Veríme, že pomôžu! 

Prvú časť článku nájdete na tejto adrese:http://bit.ly/2vNcT7k

 

Kauza č. 1: LOKALITA

Ženích z Košíc, nevesta od Nitry, spoločný život v Bratislave. Kde sa sobášiť, keď to každého ťahá do iného mesta? Ešte než sa pustíte do vyjednávania, ujasnite si, prečo vás to láka práve tam a nie inam. Vyhovuje vám priestranná terasa a romanticky ladená sála? Máte k vybranému miestu sentimentálny vzťah? Nechcete príbuzným komplikovať účasť na svadbe dlhou cestou? Chcete ušetriť? Tak či onak, keď nahlas pomenujete dôvody, ľahšie sa vám bude hľadať alternatíva lákavá pre oboch. Napríklad príbuzných môžete do vzdialenejšieho bodu pozbierať prenajatými mikrobusmi, čím im odbúrate starosti s dopravou a sebe rozšírite možnosti výberu. Rovnakým spôsobom môžete prepojiť sobáš vo vami vybranej sieni s hostinou vo vzdialenejšej reštaurácii, ktorú zase preferuje váš ženích. Pokiaľ vám vyhovuje lokalita kvôli jej vlastnostiam, určite existuje variant s podobnými atribútmi, ktorý bude zároveň bližšie k predstavám vášho partnera. Ak vám ide o miesto so spomienkami – nemáte priestor, ku ktorému máte citové prepojenie obaja? Ak nie, nestojí za to skúsiť si vytvoriť spomienky nové, spoločné, na mieste, ktoré je sympatické obom? Samozrejme, v každom spornom bode je možnosťou jednoducho ustúpiť a potešiť svojho partnera. Ak vám však na lokalite príliš záleží, skúste k podobnému kroku motivovať ženícha s tým, že iný dôležitý aspekt vášho dňa „D” zase bez reptania prenecháte v plnej réžii jemu.

Kauza č. 2: JEDLO

Má váš snúbenec či svokra spadnuté na tradičnú kuchyňu a vy by ste radi modernejšie menu? Švédske stoly a bufety s teplou aj studenou kuchyňou vám umožnia oboje. Rovnako môžete svojim hosťom v predstihu rozposlať viaceré variácie hlavného jedla, aby si každý mohol vybrať podľa svojho gusta a vás tým zachrániť od zbytočných gastronomických hádok. Nemusíte sa báť, že sa týmto krokom rozbije jednotnosť udalosti – je predsa bežné a slušné brať ohľad aj na vegetariánov, celiatikov, alergikov či malé deti, a žiadnej svadbe to ešte na kráse neubralo. Pokiaľ sú pre vás tieto možnosti príliš nákladné, skúste si režijne rozdeliť obed a večeru. Z pôvodnej nezhody môžete spraviť zámer: ak plánujete mať na stole jedálny lístok, dajte k obednému menu pečiatku „Vyberá nevesta” a k večernej ponuke „Vyberá ženích.” Vaši hostia dostanú námet na spoločné rozhovory nad jedlom, osobnejší pohľad do zákulisia svadobných príprav a možno aj láskavejší pohľad v situáciách, keď im predsalen príliš nezachutí.

Kauza č. 3: HUDBA

DJ alebo živá hudba? Obľúbené skladby mladomanželov alebo nespočetné kolá ľudoviek pre potešenie príbuzných? Zaplatenie profesionála alebo urob-si-sám púšťanie hudby z internetu? Ak sa naozaj nezhodnete, skúste situáciu vyriešiť dávkovaním: pozvite kapelu len na časť večera, prípadne striedajte jej vystúpenia s DJom po polhodinových blokoch. Podobne môžete striedať hudobné žánre, prípadne sa dohodnúť na pravidelných kolách na želanie hostí. Ak viete konkrétne pomenovať veci, ktoré vám vadia (Senzus? Prehovory DJa medzi skladbami? Nekvalitný zvuk?), povedzte ich nahlas a určite si hranice. Nie je DJ ako DJ, sú dobré a zlé kapely, a niekedy aj ten bratranec s hudbou v počítači nádherne prekvapí

a predvedie výkon profesionála.

Kauza č. 4: VÝZDOBA

Ponúkli ste niekoľko variánt, ale všetky zamietnuté? Hoci sa vám zdá, že váš nastávajúci jednoducho nenávidí kvety a stuhy, možno stačí len ubrať na tóne, množstve či cene. Začnite plánovať odznovu a po malých krokoch: skúste sa najskôr zhodnúť na farebnej kombinácii, ktorá by lahodila oku oboch. Poproste cukrárku, aby vám v rovnakom tóne vyrobila aj vašu tortu či muffiny – pokiaľ je jeden z páru citlivý na „prečačkanosť,” zladením vecí, ktoré na svadbe jednoducho musia byť, vizuál priestoru umocníte aj bez investície do čisto dekoratívnych prvkov. Ak sú protiargumentom financie investované do „zbytočností,” nevyberajte samoúčelne a spojte krásne s užitočným: kyticiam zo stolov nájdite šťastné majiteľky, ktoré si ich rady odnesú ako bonusový darček spolu s výslužkou; balónmi či kvetmi označte miesto obradu a hostiny, spravte efektné alebo dvojúčelové menovky na stôl (napríklad vo forme rekvizít použiteľných vo fotokútiku). Možné je aj to, že si váš nastávajúci jednoducho nevie výsledný efekt predstaviť – čo môžete, ukážte. Vizualizácie robia zázraky.

Kauza č. 5: TRADÍCIE A AKTIVITY

Možností svadobných zábav je nepreberné množstvo, nemusíte sa do ničoho nútiť. Vyberajte si a kombinujte. Ak sa vám nepáčia tie, ktoré poznáte, spravte si prieskum na svadobných blogoch a medzi známymi, určite nájdete niečo podľa spoločného gusta. Aj ľudové tradície sa dajú skrátiť, ich množstvo okresať a forma prispôsobiť. Nie každému však vyhovuje rola zabávača a človeka v centre všetkej pozornosti. Pri vymýšľaní programu si vzájomne darujte jedno právo veta – každý bude mať nárok jeden z návrhov jednoducho zmiesť zo stola, bez siahodlhých debát a vysvetľovaní. Predsalen, má ísť o zábavu, nie o nútené práce. Zistite tiež, či vášmu partnerovi vadia aktivity samotné, alebo len ten známy, nepríjemný pocit povinnej, dopredu naprogramovanej „zábavy.” Sľúbte mu dobrovoľnosť – ak hádzaniu kytice nebude predchádzať násilné ťahanie zo stoličiek slečien, ktoré sa jej chytaniu snažia vyhnúť, možno sa mu celý nápad začne pozdávať o kúsok viac. 🙂

(Pokračovanie v ďalšom článku)

Zdroj obrázkov: unsplash.com

 

Späť na zoznam článkov