ODLIŠNÉ VKUSY, JEDNA SVADBA – AKO ZLADIŤ ROZDIELY?

Vydávam sa

Romantické zásnuby za vami, plánovanie svadby pred vami. Tešíte sa alebo máte obavy? Hoci sa s budúcim manželom zhodnete na spoločnom živote, nemusí to nevyhnutne znamenať aj zhodu v predstavách o svadobnom dni. A keď sa s vlastnými návrhmi a pripomienkami ozvú aj vaši rodičia, svokrovci a sestra s babičkou, rodinné trenice na seba nenechajú dlho čakať – česť a sláva výnimkám, dokonale zladeným partnerom a rodičom, ktorí všetko nechajú v réžii snúbencov. Ak však nepatríte k tým zopár vyvoleným, ktorých v organizácii nič neprekvapí a všetko zvládnu s ľahkosťou, pozývame vás prečítať nasledovné rady, ktoré vám pomôžu obdobie svadobných plánovačiek zvládnuť bez ujmy na vzťahoch aj zdraví.

Umenie kompromisu (predmanželský kurz prežitia);

Skôr ako skočíme na konkrétne tipy a triky, dáme vám jednu dobre mienenú radu na úvod – ujasnite si svoje priority. Máte? Ak áno, prezraďte ich ľuďom, ktorí s vami svadbu plánujú.Manželstvo je umením kompromisu a konverzácie a prípravy na svadbu vás v oboch disciplínach riadne preveria. Vždy, keď narazíte na rozdielne predstavy v tom či onom aspekte, na chvíľu sa zastavte a porozprávajte. Prečo vám na tom záleží? Ak chcete svadbu v rodnom meste najmä preto, aby vaši príbuzní nemali problém s dopravou, nedá sa to vyriešiť jedným prenajatým autobusom, ktorý ich pozbiera aj na inú, príjemnejšiu lokalitu, ktorú preferuje váš snúbenec?

Buďte pripravená v niektorých oblastiach ustúpiť alebo spraviť kompromisy. Ujasnite si, čo je pre vás naozaj dôležité, a ktoré body by ste síce radi videli splnené, ale prežijete aj bez nich. Porozprávajte sa s partnerom a spoločne si vyberte stratégiu „boja.” Môžete napríklad vo všetkom problematickom spraviť kompromisy a stretnúť sa niekde v strede. Môžete si však aj rozdeliť polia pôsobnosti – napríklad vy zostavíte jedálniček a vyberiete dekorácie, na jeho pleciach bude zase výber kapely a príhovor. Treťou možnosťou je poskytnúť možností niekoľko. Nezhodnete sa na pozvánkach? Dovoľte si jedinečnosť a pripravte z nich niekoľko druhov. Ak investujete do šikovného grafika, zvládne vám ich dostatočne zjednotiť aj v prípade rôznych prispôsobení. Ak je grafik zbytočným luxusom, dohodnite niekoľko prvkov, ktoré budú všade rovnaké – farebná škála, fotografia, usporiadanie, typ písma, atd. Rôznorodosť je však často tým najnákladnejším riešením, tak zvážte, či k pokoju vo vašej domácnosti nevedie aj ekonomickejšia cesta.

Umenie diplomacie (na mínovom poli u príbuzných)

Áno, svadba je najmä o vás a vašom nastávajúcom, ale je pochopiteľné, že aj vaši rodičia či starí rodičia si váš svadobný deň vysnívali po svojom. Koniec koncov, ak by sa vydávala vaša dcéra, nebudete to prežívať rovnako intenzívne? Skúste teda na ich požiadavky hľadieť s pochopením, ale nenechajte si svoj deň pokaziť. Samozrejme, situácia sa komplikuje, pokiaľ výraznú časť vašej svadby rodičia aj platia – vtedy je ešte náročnejšie presadiť si svoje. Ale nič nie je nemožné. Najčastejšie strety s rodičmi bývajú ohľadom zoznamu pozvaných hostí, jedla a tradičných prvkov na svadbe. Ak vás nútia do veľkej slávy, ktorej sa desíte už v predstavách, skúste im vysvetliť dôvody, prečo preferujete menšiu svadbu s naozaj blízkymi ľuďmi a kamarátmi. Priznajte, že sesternice z druhého kolena ste naposledy videli ešte v detstve a sú vám v podstate cudzie. Upokojte ich, že dnes sú menšie svadby bežné a je len málo pravdepodobné, že sa nepozvaní príbuzní vo vašom veku urazia. Naopak, možno budú radi, že ušetria čas aj peniaze. Ako ústretový krok môžete po svadbe spraviť obchôdzku s výslužkami a do trasy zahrnúť aj tých, ktorým sa pozvánky nedostalo, prípadne im zorganizovať slávnostný obed týždeň po tom svadobnom. Rodičia často riešia známe „Čo si o nás pomyslia?”, ale keď im vysvetlíte, že doba sa posunula a pravidlá slušnosti v určitých ohľadoch tiež, spomeniete pár príkladov z podobne riešených svadieb vo vašom okolí, možno mieru ich stresu znížite. A keď všetko rácio zlyhá, skúste zahrať na rodičovskú strunu a priznať, že sú jednoducho veci, ktoré máte vysnívané od detstva a naozaj by vám spravilo veľkú radosť, keby ich umožnili. Koniec koncov, ste predsa nevesta – vaša vlastná svadba by nemala byť vo vašich očiach sklamaním.

Umenie nadhľadu (keď nejde o život, nejde o nič)

Svadba môže byť jedným z tých najpríjemnejších dní a nádhernou spomienkou, ale vždy keď budete pri jej organizovaní s nervami na hrane, spomeňte si, že ide len o jeden deň – jeden z celého zvyšku života. Nie všetky bitky musíte vyhrať. Niektoré nezhody vezmite ako príležitosť spraviť radosť svojim blízkym. Koniec koncov, ide o váš veľký deň, ale rovnako to platí aj pre muža po vašom boku. Pre mnohých z vašich najbližších príbuzných to bude spoločenská udalosť roka – bez ohľadu na to, či budete podávať zemiakový šalát alebo sushi, či bude hrať DJ alebo kapela, či boli pozvánky romantické alebo strohé. Ale keďže chápeme, že túžby po dokonalej svadbe sa ťažko vzdáva, už čoskoro vám prinesieme ďalší článok – tentokrát s konkrétnymi tipmi, ako vykorčuľovať z nesúladu pri výbere lokality, jedla, dekorácií a ďalších svadobných nevyhnutností.

Zdroj obrázkov: unsplash.com

Späť na zoznam článkov