Kategórie      
Novinky
Svadobný eshop Vydávamsa.sk

Chystáte svadbu? Náš svadobný eshop je tým správnym miestom pre Váš nákup. Či už hľadáte kompletnú svadobnú výzdobu alebo len pár svadobných doplnkov, ktoré chýbajú k dokonalosti, u nás nájdete to,...

viac
Doprava zdarma

Teší nás, že u nás nakupujete. Preto Vám ponúkame viac:   Dopravu zdarma máte už pri nákupe nad 45€ pri spôsobe dopravy Slovenskou poštou* alebo prostredníctvom služby Zásielkovňa. Dopravu zdarma kuriérom Vám dáme...

viac

Vo svete závojov

Pridané: 12.01.2015

Svadobný závoj je jeden z najdôležitejších doplnkov svadobného outfitu a mal by ladiť so štýlom svadobného dňa, pre ktorý ste sa rozhodli a predovšetkým s Vami, Vašou postavou a šatami. Na tomto mieste Vám ponúkame prehľad závojov, z ktorých máte štandardne na výber.

Zdroj: depositphotos.com

Typy svadobných závojov:

Závoj po ramená je najkratší zo závojov, je obvykle dlhý približne 50cm prípadne aj kratší. Je skvelým kompromisom v situácii, ak nevesta túži mať závoj, no zároveň má šaty, ktoré krásne vyniknú aj bez závoja a nepotrebujú ho. (napr. MC-W10)


„Blusher“ – závoj do tváre, jeho úlohou je zahaliť Vašu tvár počas obradu, a vytvoriť tak dramatický moment odhalenia pri pobozkaní nevesty ženíchom. Tento závoj môže byť ľubovoľne dlhý a dá sa kombinovať s ďalším - dlhším závojom a po obrade ho jednoducho sňať dole. (napr. MC-W409)

Závoj po lakeť siaha neveste niekde pod ramená a končí pri lakti. Bežná dĺžka je okolo 70cm. Vhodne dopĺňa šaty bez vlečky, prípadne šaty s vypracovaným detailom, ktoré by dlhší závoj prekryl (napr. MC-W12a,MC-W12b,  .

Obľúbenou dĺžkou je tzv. závoj siahajúci po končeky prstov. Tento závoj býva dlhý približne 90cm. Je veľmi univerzálny, hodí sa k akýmkoľvek svadobným šatám, od úzkych púzdrových šiat až po elegantné bálové róby. (napr. MC-W11, MC-W14)

Závoj v dĺžke medzi kolenami a lýtkami nazývame aj valčíkový závoj. Meria približne 140cm a je dobrým rozhodnutím pokiaľ chcete dlhší závoj a máte šaty bez vlečky.

Závoj v dĺžke po členky alebo po zem meria približne 170cm, to znamená že by mal sa mal jemne vnašať tesne nad zemou. Tento typ závoja  sa perfektne hodí k dlhým šatám bez vlečky (napr. MC-W38, MC-W8, MC-W61) .

Kaplnkový závoj je až 250cm dlhý Nosí sa zväčša pri viac formálnych svadbách, tak aby ladil so šatami s vlečkou. (napr. MC-W25, alebo MC-W304)


Katedrálny závoj je najformálnejší typ závoja. Volia ho nevesty so šatami s katedrálnou vlečkou avšak môže krásne dopĺňať aj šaty s kratšou vlečkou. Vytvára dramatický honosný vzhľad, zároveň však prináša ľahkosť a vzdušnosť, ktorú by ťažká saténová vlečka šiat ubila. Ak sa preň rozhodnete, zvážte, či všetky doplnky sú s ním v súlade.

Mantilla alebo španielsky závoj prekrýva hlavu, často je zdobený širokým lemom čipky. Dĺžka závoja je veľmi variabilná a nevyžaduje sponky, hrebienky ani iné ozdoby na jeho pripevnenie. Vytvára veľmi romantický vzhľad (napr. MC-W303, MC-W105).


Štýl svadobného závoj okrem dĺžky určuje aj lemovanie, jeho tvar a plnosť daná počtom tylových vrstiev.

Viacvrstvové závoje sú tvorené viacerými, 2 či 3 vrstvami tylu rôznej dĺžky. (napr. MC-W35, MC-W37, Tento štýl môže byť kombinovaný s ktorýmkoľvek druhom závoja, vrátane závoja do tváre. Viacvrstvový závoj je určite objemnejší a výraznejší, preto si ustrážte, aby ladil s Vašim celkovým vzhľadom a nesťahoval na seba všetku pozornosť.
Tupírovaný, riasený závoj vytvára veľký objem na vrchu hlavy. Je skvelým výberom, ak chcete závojom vytvoriť dramatický vzhľad. Tento štýl sa dá výborne kombinovať s rôznou dĺžkou závoja a vyzerá výborne ako viacvrstvový závoj. (napr. MC-W307, MC-W407, MC-W101, MC-W100)

Klasickým materiálom pre závoj je tyl, avšak môžete sa rozhodnúť pre neštandardný závoj z organzy (napr. MC-W103), poprípade kombináciu viacerých materiálov (napr. MC-W613, MC-W301)

 

Pri výbere toho správneho nezabudnite, že....

 • Svadobný závoj dokáže premeniť aj tie najjednoduchšie svadobné šaty v očarujúcu róbu.
 • Pri výbere svadobného závoja treba zvážiť farbu, štýl, dĺžku, počet vrstiev a materiál.
 • Porovnajte viaceré štýly a dĺžky, aby ste našli ten správny závoj, ktorý najlepšie ladí s Vašou svadobnou výbavou. Najprv vyberáme svadobné šaty a k nim ladíme závoj.
 • Nevyberajte si veľmi vzorovaný závoj pokiaľ Vaše šaty nesú dominantný vzor, jedno by prebíjalo druhé. Ak však máte hladké a jednoduché šaty, môžete sa rozhodnúť pre závoj s bohatou dekoráciou.
 • Vyhnite sa závoju, ktorý „rozdelí“ detail Vašich svadobných šiat. Nechajte, aby závoj končil pod vypracovaným detailom – výzdobou, alebo mierne nad ňou. Svadobný závoj z jemného tylu umožní dekorácii šiat vyniknúť.
 • Ak ste drobná žienka, nedávajte si závoj, ktorý Vás premôže (napr. tupírovaný), budete s ním vyzerať ešte drobnejšia. Jednoduchší a jednovrstvový bude lepší.
 • Môžete porozmýšľať nad farbou napr. výšivky, perličiek, lemu, tak aby dopĺňal farbu Vášho svadobného dňa.
 • Svadobný závoj je súčasť svadobnej výbavy, a nie niečo len tak nasadané na hlave bez rozmyslu.
 • Zoberte si závoj na skúšku účesu. Správny kaderník Vám pomôže rozhodnúť sa, kam závoj pripnúť a prispôsobiť mu svadobný účes.
 • Závoj je niečo, čo chcete mať, nie niečo, čo mať musíte.
 • Uvedomte si, že je len jediná príležitosť na to, aby ste si mohli dať závoj a túto skutočnosť si nadovšetko užite.


Malá rada ako sa zbavíte záhybov na závoji:
Ak ste si zakúpili závoj u nás a teda, že bol poskladaný do balíčku, závoj ihneď vybaľte. Položte ho na rovný povrch a jemným tlakom sa pokúste vyrovnať záhyby. Závoj zaveste na vešiak tak, aby zuby hrebienku smerovali nahor, k stropu a nechajte visieť. Príťažlivosťou sa tyl natiahne a vyrovná. Pokiaľ máte menej času, skúste tieto triky:

 • zaveste závoj a jemne ho naparte žehličkou;
 • pre tvrdohlavé záhyby, zaveste závoj v kúpeľni. Para z horúcej sprchy zmäkčí tyl a záhyby by sa mali vyrovnať;
 • nechajte ho prežehliť u profesionálov ponúkajúcich žehliace služby.

Späť na zoznam článkov
DOPRAVA ZDARMA OD 59€