AKO ZOSTAVIŤ SVADOBNÝ ROZPOČET?

Vydávam sa

Konečne nastal čas plánovania svadby a vy neviete kde začať a koľko vôbec taká svadba môže stáť? Vaším prvým krokom by malo byť zostavenie svadobného rozpočtu, ktorý vás už nasmeruje správnym smerom a bude slúžiť ako podklad pre vaše ďalšie rozhodovanie o výbere miesta, dodávateľov či výzdoby. Tak poďme na to 😉

Ako budem svadbu financovať?

Prvou vecou, ktorú si treba ujasniť je – financovanie svadby. Budete si svadbu platiť sami, prispejú rodičia alebo si chcete požičať? A ďalej, koľko peňazí máte na svadbu nasporených, akou presnou sumou by prispela rodina alebo koľko si môžete dovoliť požičať pri danom úroku? Odpovede na tieto otázky vám udajú strop vášho svadobného rozpočtu, s ktorým môžete pracovať.

Aká by mala byť moja vysnívaná svadba?

Čo si budeme hovoriť, predstavu o svojej rozprávkovej svadbe máme už od čias, keď sme boli malé dievčatká. Teraz prišiel čas, aby sme ju previedli do reality v rámci našich možností. Takže aká by mala byť vaša svadba? Túžite po veľkolepej vyzdobenej sále s množstvom kvetov, po svadbe na zámku či svadbe pod holým nebom? Alebo by ste radšej niečo originálne, napríklad uvoľnenú svadbu s atmosférou v rustikálnom alebo boho štýle niekde na záhrade?

Samozrejme, pri rozhodovaní nesmiete zabúdať ani na predstavu svojho partnera, keďže je to deň vás oboch. Nájdite spolu spoločné priority a určte si napríklad 3 najdôležitejšie veci, ktoré na svadbe chcete mať tip-top.

Vaše rozhodovanie môže ovplyvniť aj lokalita. Pokiaľ ste obaja z jedného mesta, máte to oveľa jednoduchšie. No pokiaľ ste z rôznych kútov Slovenska, pribudnú vám aj náklady na ubytovanie, prípadne dopravu hostí. Aj keď platí, že svadba by sa mala konať v rodnom meste nevesty, nemusíte sa toho držať, pokiaľ vám bude lepšie vyhovovať napríklad ženíchova lokalita.

Napríklad svadba v menšom meste môže znamenať, že si budete môcť dovoliť honosnú sálu s bohatým menu, o ktorej by ste vo väčšom meste mohli iba snívať. Všetko je to o prioritách a vašom celkovom rozpočte. Čo niekde uberiete, inde môžete pridať.

Zostavovanie svadobného rozpočtu

Keď už máte stanovený svoj finančný strop a určené priority, je načase ísť do detailov a spísať kompletný zoznam svadobných položiek spolu s odhadovanou cenou, resp. s maximálnou sumou, akú ste na danú položku ochotní minúť. Druhý spôsob, ako pristupovať k tvorbe svadobného rozpočtu je priradiť jednotlivým položkám percento z celkového rozpočtu.  Napríklad svadobné priestory a menu – 40%, torta a zákusky – 10%, dekorácie – 10% a pod.

Zoznam „povinných“ svadobných položiek

Aby ste mali lepšiu predstavu, tu je zoznam najbežnejších svadobných položiek, ktoré nechýbajú na žiadnej svadbe a s ktorými treba určite rátať.

Poplatok za sobáš – Povolenie uzavrieť manželstvo pred iným než príslušným matričným úradom vás vyjde na 16,50€, rovnako Uzavretie manželstva pred iným než príslušným matričným úradom stojí 16,50€. Ďalej si musíte priplatiť poplatok 16,50€ ak uzatvárate manželstvo mimo určenej doby a 66€ ak uzatvárate manželstvo mimo úradne určenej miestnosti. Ďalšie poplatky sú potrebné v prípade, že uzatvárate manželstvo s cudzincom. Ak chcete uzavrieť sobáš v sieni paláca alebo iného luxusného priestoru, v záhrade hotela rátajte so sumou približne 200-300€.

Šaty pre nevestu, oblek pre ženícha, vizáž – svadobné šaty si požičiate od 500-800€, oblek pre ženícha vás vyjde 200-600€. K tomu ešte prirátajte topánky, doplnky, šaty po polnoci. Na zabezpečenie dokonalej vizáže nevesty si vyhraďte aspoň 200-400€ (Svadobný účes, make-up, manikúra a pedikúra + skúška make-upu a účesu).

DJ, Fotograf a kameraman – za hudba na celú noc zaplatíte okolo 600€, služby fotografa vás vyjdú 600-1000€, rovnako tak služby kameramana.

Obrúčky – záleží od typu zlata, kamienkov či gravírovania. Rátajte priemerne so sumou od 300-500€ na pár.

Prenájom priestoru a svadobné menu – cena za menu na jedného hosťa (vrátane neskorého bufetu sa pohybuje od 40 € na osobu.) Prenájom priestoru máte vo väčšine prevádzok k svadobnému menu zdarma. Pokiaľ máte dochádzajúcich svadobných hostí, patrí sa im zabezpečiť ubytovanie v mieste zábavy prípadne niekde poblíž.

Svadobná torta a zákusky – cena bude závisieť od počtu hostí, môžete rátať napríklad  3-5 ks zákuskov na osobu plus 15 ks na výslužku na jednu krabicu.

Svadobná výzdoba a kvety – prenájom návlekov na stoličky vás vyjde okolo 2€ na kus, ďalej budete potrebovať napríklad organzu, ozdobné kamienky a sviečky, cena záleží od vášho výberu a množstva. Na kvetoch môžete výrazne ušetriť, pokiaľ zvolíte sezónne rastliny, ktoré sú v danom období bez problémov dostupné. Lacnejšie kvety vás budú stáť okolo 1,50-2€ na kus, drahšie (ako napríklad ruže, hortenzie, ľalie, orchidey) od 3 – 7€ na kus.

Svadobné tlačoviny –  pozvánky pre svadobných hostí zoženiete od výmyslu sveta a za rôzne ceny, rovnako ako menovky na stoly, menu karty či zasadací poriadok. Na tlačoviny si vyhraďte asi 100€.

Darčeky pre hostí – záleží, akú pozornosť chcete pre svojich hostí pripraviť. Malo by vám stačiť 50-100€.

A keďže jeden obrázok je viac ako tisíc slov, pripravili sme pre vás prehľadnú infografiku primerných nákladov na svadbu.

Zdroj ikon: Freepik.com

 

Späť na zoznam článkov