AKO SI PORADIŤ SO ZOZNAMOM SVADOBNÝCH HOSTÍ

Vydávam sa

Svadba je oslavou uzavretia manželstva dvoch milujúcich sa duší a zároveň udalosťou, ktorá spája rodinu, priateľov a vašich blízkych. Svoj vysnívaný deň by ste najradšej oslávili so všetkými, ktorých máte rady. Preto môže byť ťažké rozhodnúť, koho na svadbu pozvať a koho nie. Zostavenie zoznamu hostí je jednou z prvých vecí, ktorú musíte urobiť pri plánovaní svadby. Ako na to vám poradíme v tomto článku.

Rozhodnite sa, akú veľkú svadbu chcete mať

V prvom rade by ste mali mať jasno v tom, akú veľkú chcete mať svadbu. Ste z veľkej rodiny, v ktorej sú svadby udalosťou na stretnutie tiet, ujov, sesterníc a vzdialených príbuzných vo veľkom štýle? Alebo chcete len romantickú svadbu v malom kruhu svojich blízkych? Vaša predstava o veľkosti svadby bude prvým krokom k odhadnutie počtu hostí.

Ďalším rozhodujúcim kritériom je miesto, na ktorom sa má svadba konať. Musíte totiž zohľadniť kapacitu sály a počet ľudí, ktorí sa do nej pohodlne zmestí. Ak chcete mať svadbu v zahraničí alebo naopak musí ženíchova rodina prísť na Slovensko, pamätajte aj na cestovné náklady, ktoré s pozvaným počtom ľudí súvisia. Ak ešte nemáte vybrané miesto na konanie svadby, zostavte najprv zoznam hostí a vyberte miesto adekvátne k počtu pozvaných.

Určte si rozpočet

Rozpočet je ďalšou dôležitou položkou, ktorá ovplyvní výber a počet pozvaných hostí. Musíte totiž zrátať náklady na jedlo,  alkohol, zákusky, výslužky aj výzdobu. Ujasnite si preto, koľko ste ochotní na svadbu minúť a koľko hostí si v danom limite môžete dovoliť pozvať.

Zdroj obrázku: weddingdressinplussize.com

Výber hostí

Rodina: Začnite so spísaním zoznamu svojej rodiny a svojich najbližších. Pri pozývaní rodinných príslušníkov budete musieť vziať do úvahy aj požiadavky vašich rodičov a rodinné vzťahy.

Priatelia: Ďalej spíšte zoznam kamarátov a rozhodnite, či ich budete pozývať aj s partnermi alebo bez. Pri pároch, ktoré sú spolu dlho alebo spolu už žijú sa patrí pozvať oboch. Priateľov, ktorí sú slobodní alebo nie sú v stabilnom dlhodobom vzťahu môžete pozvať aj sólo.

Kolegovia: Záleží na vašich vzťahoch v práci. Môžete mať medzi kolegami veľmi dobrých priateľov alebo len jednoducho kolegov. Pokiaľ máte dobré vzťahy, môžete celý tím kolegov pozvať aspoň na obrad či ako svadobnú návštevu. V tom prípade na nich nezabudnite myslieť s výslužkou.

Deti: Nezabudnite spísať aj zoznam detí. Budete pre ne musieť zabezpečiť detské menu, prípitok, stoličky aj hrací kútik. Na pozvánky nezabudnite napísať, že očakávate rodinu či priateľov aj s deťmi, aby vedeli, že s nimi rátate. Pokiaľ však na svadbe deti nechcete mať, je to na Vás. Pozvaným sa pokúste taktne vysvetliť svoje dôvody, určite to pochopia.

Známi: Pri pozývaní na svadbu berte do úvahy aj predchádzajúce pozvania od ľudí, ktorým ste boli na svadbe vy. Je možné, že medzi vašimi známymi sú aj ľudia, ktorí sú pre vás dôležití, no niekoľko rokov ste ich nevideli, pretože sa napríklad odsťahovali. Ak ich ale na svadbe chcete, určite im pozvanie pošlite.

Napíšte si zoznamy ľudí v jednotlivých skupinách a potom zostavte finálny zoznam pozvaných. Môžete si k tomu pripraviť tiež druhý zoznam „náhradníkov“, čiže ľudí, ktorých ako ďalších pozvete ak sa niekto z pozvaných nebude môcť zúčastniť.

Pomôžte si naším minútovým manažérom na zostavenie zoznamu svadobných hostí rýchlo a bezbolestne :).

 

Späť na zoznam článkov